Perutanje kože nakon mora: Kriva je kombinacija nekoliko čimbenika! Evo kada je potrebno konzultirati dermatologa

Perutanje kože nakon mora

Sunce, pijesak i more – savršeni recept za ljetni godišnji odmor. No, ako ste se ikada suočili s perutanjem kože nakon dana provedenog na plaži, znate da posljedice mogu biti manje nego ugodne.

Kombinacija izlaganja suncu i slane vode može izazvati posljedice na vašoj koži, odnosno kožu koja se ljušti nakon sunčanja. Međutim, ovog se stanja možete vrlo lako riješiti.

U ovom ćemo članku istražiti perutanje kože nakon mora, odnosno nakon vremena provedenog u moru, i ponuditi neke bitne savjete za održavanje vaše kože zdravom i sjajnom tijekom i nakon ljeta.

Ljuštenje kože nakon sunčanja
FOTO: Shutterstock

Perutanje kože nakon mora

Perutanje kože nakon mora čest je problem, a obično se javlja zbog kombinacije čimbenika, uključujući izlaganje štetnim UV zrakama sunca i isušujući učinak slane vode. No, evo detaljnijeg opisa procesa koji se odvija.

Sunčeve UV zrake mogu oštetiti najudaljeniji sloj vaše kože, poznat kao epidermis. Ovo oštećenje može dovesti do stanja koje se naziva fotostarenje, gdje vaša koža postaje suha, gubi elastičnost i počinje se ljuštiti.

Također, iako more može biti osvježavajuće, slana voda može isušiti vašu kožu. Kada provodite vrijeme u moru, sol može izvući vlagu iz vaše kože, čineći je dehidriranom i sklonijom ljuštenju.

Ovom stanju može pridonijeti i nedostatak zaštite od sunca. Nenanošenje odgovarajuće kreme za sunčanje prije izlaska na sunce može pogoršati problem.

Krema za sunčanje djeluje kao barijera koja štiti vašu kožu od štetnih UV zraka.
ljuštenje kože nakon ljeta
FOTO: Shutterstock

Ljuštenje kože nakon sunčanja – prevencija

Evo nekoliko savjeta kako spriječiti ljuštenje kože nakon ljeta:

  • koristite kremu za sunčanje – prije izlaska na sunce uvijek nanesite kremu za sunčanje širokog spektra s najmanje SPF-om 30; ponovno nanesite svaka dva sata i nakon plivanja
  • ostanite hidrirani – pijte puno vode tijekom dana kako bi vaša koža bila hidrirana iznutra i izvana
  • njega poslije sunčanja – investirajte u visokokvalitetni losion ili gel za poslije sunčanja koji sadrži aloe veru, a koji može umiriti i hidratizirati vašu kožu
  • izbjegavajte tuširanje vrućom vodom – tuširanje toplom vodom skinut će prirodna ulja s vaše kože, čineći je sklonijom ljuštenju; radije se odlučite za mlaku vodu i koristite blagi, hidratantni sapun
  • nježni pilingako vam se koža već ljušti, nježno napravite piling kako biste uklonili mrtve stanice kože; budite oprezni da ne pretjerate s pilingom jer to može pogoršati problem
  • redovito hidratizirajte kožu – investirajte u kvalitetnu hidratantnu kremu i koristite je svakodnevno; hidratacija pomaže obnoviti prirodnu barijeru vaše kože i sprječava daljnje ljuštenje
  • zaštitite se odjećom – razmislite o nošenju šešira, sunčanih naočala i lagane odjeće s dugim rukavima kako biste zaštitili kožu od izravne sunčeve svjetlosti.

Ako je vaša koža koja se ljušti bolna ili se ne popravlja kućnom njegom, savjetuje se konzultirati dermatologa. On vam može dati posebne preporuke i tretmane za potrebe vaše kože.

Ne zaboravite da može proći nekoliko dana dok se vaša koža potpuno ne oporavi od opeklina i ljuštenja. Za to vrijeme budite strpljivi i nježni prema svojoj koži. Nastavite je štititi od daljnjeg izlaganja suncu, ostanite dobro hidratizirani i slijedite rutinu njege kože koja naglašava hidrataciju i umirivanje kože.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Sunburn Peeling: What It Means and What to Do About It. (2022). Riverchase Dermatology.
  2. Venosa, A. (2020). Why Does My Skin Peel When I Get Sunburned, and What Should I Do About It? Skin Cancer Foundation.
  3. Wolfe, M. (2020). How to Treat Peeling Skin After a Sunburn. Water’s Edge Dermatology.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu