Začini i zdravlje: Ne daju samo okus hrani! Nutricionistica otkriva zašto ih trebamo češće koristiti i kako ih kombinirati

Začini i zdravlje

Začini su dijelovi biljaka koji se koriste u kulinarstvu kako bi se utjecalo na aromu, odnosno okus, ali isto tako i na boju hrane. U prošlosti se trgovalo sa začinima te su pojedini začini držali visoku cijenu. 

Danas su nam začini lako dostupni, a oni kvalitetniji i egzotičniji mogu se nabaviti u specijaliziranim trgovinama za začine. Osim što daju okus hrani, začini imaju brojne benefite za zdravlje. Posebice kombinacija pojedinih začina djeluje protuupalno, antioksidativno i antikancerogeno. U nastavku doznajte kakao su povezani začini i zdravlje.

Vrste začina
FOTO: Shutterstock

Vrste začina 

Začini se mogu svrstati u nekoliko kategorija, npr. po porijeklu se dijele na azijske, indijske ili mediteranske začine. Mogu se podijeliti prema okusu na tople ili ljute začine. Potom, dijele se prema dijelu biljke: stabljika, list, korijen, korica i sl. 

Začini se mogu podijeliti i na mirisne, ljute te one koji daju boju. U konačnici, začine možemo svrstati u kategorije za slatka, slana i ljuta jela. Začini se mogu kupiti zasebno, odnosno pojedinačno ili kao mješavina začina. 

Postoje specifične mješavine začina kao što su mediteranski začini, začini za medenjake, začini za piletinu, ribu i sl. Važno je napraviti razliku između začina koji u sebi sadrže pojačivače okusa poput natrijevog glutamata i začinskih mješavina bez ikakvih dodataka. 

Zdravi začini neka vam budu češće pri ruci. To su najčešće pojedinačni začini ili mediteranska mješavina. Prednost dajte prirodnim začinima koje ćete bez dodatnog opreza moći koristiti za pripremu jela. 

Začini i zdravlje

Teško je izdvojiti koji su najzdraviji začini, no neki se ipak posebno ističu kada je u pitanju zdravlje.

Zdravi začini
FOTO: Shutterstock

Kurkuma

Primjerice, kurkuma se ističe antioksidativnim svojstvima zahvaljujući spoju kurkuminu, a čija se apsorpcija povećava dodatkom crnog papra. Jedna do dvije čajne žličice kurkume s crnim paprom svakodnevno imat će pozitivan utjecaj na zdravlje.

Uvijek imajte na umu da, bez obzira na pojedina nutritivna svojstva hrane, nijedna namirnica nema ulogu lijeka.

Drugim riječima, neće nam pomoći konzumiranje pojedinog začina ili namirnice ako je cjelokupna prehrana nutritivno siromašna i neuravnotežena. Pojam “ljekoviti začini” najčešće se koristi u narodnoj medicini, no da biste zaista brinuli o zdravlju, važno je voditi računa i o cjelokupnoj prehrani, redovitom kretanju, kvalitetnom snu itd. 

Kurkuma djeluje protuupalno, pomaže kod Alzheimerove bolesti, a osim kao začin, može se nabaviti i kao dodatak prehrani. O uzimanju dodataka prehrani uvijek se posavjetujte sa stručnjakom. 

Kurkuma se priprema i kao čaj, ali se kombinira i s mlijekom, a ta je kombinacija poznata kao zlatno mlijeko. Kurkuma se dobro slaže s jelima od riže, u varivima, juhama, ali i ribljim jelima. Utječe i na boju jela pa kurkumu, uz šafran, ubrajamo u začine koji daju boju jelima.

Ljekoviti začini
FOTO: Shutterstock

Cimet

Idući začin koji nam je posebno omiljen u zimskim mjesecima je cimet. Prednost uvijek dajte cejlonskom cimetu. Cimet se posebice preporučuje osobama s lošom glukoregulacijom jer pomaže u kontroli šećera u krvi

Osim toga, cimet pomaže u smanjenju lošeg kolesterola, djeluje antioksidativno, antibakterijski i protuupalno. Koristi se i za čaj, kao topli začin za medenjake i druge slastice, dobro se slaže s jabukom i medom. 

Cimet ima čak i dekorativnu svrhu jer se štapići cimeta često koriste u izradi božićnih ukrasa ili općenito kao prirodni ukrasi. Štapić cimeta odličan je dodatak čaju ili domaćem kompotu. Cimet je i mirisni začin koji prostoriju ispunjava neodoljivim toplim mirisom, a list cimeta koristi se i u obliku eteričnog ulja

Najzdraviji začini
FOTO: Shutterstock

Đumbir

Đumbir je poznati začin u kineskoj medicini. Može se koristiti kao svježi ribani ili u prahu. Od đumbira se priprema čaj koji je idealan protiv mučnine tijekom putovanja. Čaj od đumbira pijte tijekom jutra jer razbuđuje. 

Osobe koje pate od gastritisa ili problema sa želucem trebale bi biti oprezne prilikom uzimanja đumbira. Đumbir se dodaje jelima kako bi dao pikantan, ljutkast okus. Zahvaljujući gingerolu djeluje protuupalno i antioksidativno

Zbog analgetičkih svojstava pomaže kod bolnih menstruacija. Dobro ga je koristiti u vrijeme gripe i prehlada jer pomaže u pročišćavanju dišnih puteva. Drugim riječima, đumbir djeluje kao prirodni antibiotik. 

Đumbir se savršeno uklapa u smoothieje uz dodatak citrusa i mrkve. U kombinaciji s limunom i medom koristi se za podizanje imuniteta. 

Kakao je dobar izvor vlakana, proteina, ali i željeza
FOTO: Shutterstock

Kakao

Kakao je omiljeni začin jer zahvaljujući njemu uživamo u čokoladi. Pritom, naravno, prednost dajte tamnoj čokoladi sa 70 % i više kakaa. Kakao je bio poznat kao hrana bogova, što ukazuje na njegovu vrijednost i popularnost. 

Kakao je dobar izvor vlakana, proteina, ali i željeza. Zahvaljujući katehinima i polifenolima povoljno djeluje na krvožilni sustav. Pomaže i kod podizanja hormona sreće, odnosno dobrog raspoloženja. 

Kakao ima široku primjenu pa se rado pije kao napitak, odnosno kakao. Kakao prah izvrstan je dodatak nutritivno bogatijim receptima kao što su čokoladne kuglice. Dodajte jušnu žlicu kakaa u jutarnju zobenu kašu za čokoladni okus i dobar početak dana. 

Češnjak pomaže kod brojnih poremećaja i bolesti
FOTO: Shutterstock

Češnjak

Kad su u pitanju začini i zdravlje, jedan od nama bližih začina svakako je češnjak koji ima antivirusna, antikancerogena, antifungalna i antibiotska svojstva. 

Češnjak pomaže kod brojnih poremećaja i bolesti, od lupusa, preko kandide pa do raznih infekcija. Pomaže i kod podizanja energije uslijed kroničnog umora. Koristi se kao granulirani, u prahu ili svježem obliku. Idealan je dodatak slanim jelima. 

Zeleni začini 

Najbolji začini u mediteranskoj prehrani upravo su zeleni začini. Zeleni začini i zdravlje neodvojivi su pojmovi.

Zeleni začini
FOTO: Shutterstock

Ružmarin

Jedan od začina koji se koristi u svježem i suhom obliku je ružmarin. Daje gorkast okus te se dobro slaže s češnjakom i drugim mediteranskim začinima pa je često sastavni dio mješavine zelenih začina. 

Dodaje se tijekom pripreme ribljih jela, a odličan je i za roštilj. Također, dodajte ga kod pripreme mesa divljači i janjetine. Osim kao začin, ružmarin se koristi i kao čaj te za izradu eteričnog ulja

Ružmarin se koristi i kod njege tijela, odnosno kose, posebice protiv ispadanja kose te ubrzavanja njezina rasta. Naime, ružmarin potiče mikrocirkulaciju zahvaljujući kojoj se stimulira rast kose.
Najbolji začini
FOTO: Shutterstock

Origano

Origano je nezaobilazan začin na pizzi, no znate li da je intenzivniji u suhom nego u svježem obliku? Prvenstveno se koristi za slana, odnosno riblja i mesna jela. No, dobar je dodatak i salatama te sirevima. 

U narodnoj medicini ima ljekovitu primjenu, posebice kod urinarnih infekcija te općenito raznih infekcija. U tom se slučaju najčešće primjenjuje ulje origana. Ako ga želite konzumirati radije kao začin, slobodno ga kombinirajte sa češnjakom, čilijem ili lukom. 

Peršin je nezaobilazan začin u domaćim bakinim juhama
FOTO: Shutterstock

Peršin

Peršin je nezaobilazan začin u domaćim bakinim juhama. Bogat je vitaminom C zbog čega se dodaje pred kraj kuhanja ili u donekle ohlađeno jelo jer je vitamin C osjetljiv na toplinu. 

Pomaže kod artritisa i gihta, ali i kod bakterije Escherichie coli. Zbog svojih diuretičkih svojstava izvrstan je za izbacivanje viška vode iz tijela. Tako se, osim kao začin, koristi i kao čaj

Bosiljak je jedan od začina koje lako možete uzgojiti kod kuće ili kupiti u teglici
FOTO: Shutterstock

Bosiljak

Bosiljak je jedan od začina koje lako možete uzgojiti kod kuće ili kupiti u teglici. Bosiljak se u svježem i suhom obliku dobro slaže s tjesteninom, ribom, povrćem i goveđim mesom. 

I bosiljak se priprema kao čaj, posebice kod bolesti dišnih puteva. Postoji više vrsta bosiljka, no tzv. sveti bosiljak ili tulsi posebno se ističe protuupalnim i antibakterijskim djelovanjem. Djeluje i kao prirodno sredstvo protiv bolova zahvaljujući analgetičkim svojstvima. 

Pročitajte i članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

5 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu